Rysunek Architektoniczny Wrocław

Kurs ten przeznaczony jest dla osób, które zamierzają przystąpić do egzaminów z rysunku do klasy architektonicznej w III LO we Wrocławiu. Program obejmuje wszystkie zagadnienia niezbędne do odpowiedniego przygotowania się do testu z predyspozycji do zawodu architekta. Podczas zajęć wykonywane będą także symulacje przykładowych egzaminów co umożliwi kursantom zaznajomienie się z potencjalnymi zadaniami kwalifikacyjnymi.

KURS KLASA ARCHITEKTONICZNA

Oferowany przez nas kurs rysunku architektonicznego we Wrocławiu, prowadzony jest przez architekta z 11-letnim doświadczeniem w nauczaniu. Rozpoczęcie kursu relatywnie wcześnie z pewnością będzie działać na korzyść kursanta, lecz systematyczna i solidna praca pozwoli odpowiednio przygotować się również tym, którzy kurs zaczęli nieco później. Kurs jest swoistym wprowadzeniem do zajęć z rysunku architektonicznego, przygotowujących później na studia.

Jak wygląda egzamin z rysunku do klasy architektonicznej w III LO we Wrocławiu?

Celem testu jest sprawdzenie uzdolnień plastycznych, wyobraźni przestrzennej, wyczucia koloru oraz umiejętności odwzorowania obiektów przestrzennych na płaszczyźnie, a także zdolności kreacji kompozycji płaskich i przestrzennych. Test składa się z 3 zadań rysunkowych:
- martwa natura wykonana ołówkiem (krzesło uzupełnione o rzut z góry i widok z boku)
- kompozycja przestrzenna z wyobraźni na podstawie opisu obiektu architektonicznego, bądź zespołu urbanistycznego wykonana ołówkiem
- kompozycja przestrzenna z wyobraźni na podstawie opisu obiektu architektonicznego, bądź zespołu urbanistycznego wykonana kredkami
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 150. Test uznaje się za zaliczony po uzyskaniu minimum 70 punktów. Na każde zadanie przewidziano 60 minut.

Dlaczego warto wybrać nasz kurs?

1. Kurs prowadzony jest przez architekta z 11-letnim doświadczeniem w nauczaniu.

2. Egzaminy 2020- w tym roku możemy pochwalić się 100% zdawalnością. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów z czego 7 osób wywalczyło miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych wyników. Zatem prawie 1/3 klasy będzie z Awangardy!:) Dla naszej wiarygodności (zapewne również, jako jedyni) podajemy pełną listę osób naszej szkoły zdających w tym roku do III LO (sukces bez precedensu:)):
1. Maja Miśta - 133/150pkt, drugie miejsce na liście
2. Jagoda Średnicka - 129/150 pkt, trzecie miejsce
3. Kinga Gabruk – 128/150 pkt, czwarte miejsce
4. Adrianna Łysiak – 119/150 pkt, szóste miejsce ex aequo z jeszcze jedną osobą
5. Piotr Gołecki – 118/150 pkt, siódme miejsce
6. Gracjan Niczyj – 113/150 pkt, ósme miejsce ex aequo z 2 osobami
7. Sara Konopska – 106/150 pkt, dziesiąte miejsce ex aequo z 3 osobami
8. Katarzyna Grądziel – 96/150 pkt, czternaste miejsce ex aequo z 3 osobami

Od lat nasi kursanci zajmują czołowe miejsca na liście rankingowej. Wielu naszych podopiecznych jest już absolwentami III LO.

3. Niezależnie od momentu zgłoszenia się każdy uczestnik kursu otrzymuje indywidualny program nauczania. Co oznacza w praktyce, że każdy w swoim tempie przerabia program przygotowany stricte pod egzamin, nie ma zbędnych tematów.

4. Miesięczny koszt zajęć to 300zł, niezależnie od tego czy w danym miesiącu zajęcia w konkretnej grupie odbędą się 4 czy 5 razy.

5. Dogodna lokalizacja- 5 minut tramwajem od dworca głównego (20 minut pieszo).

6. Przewidziana jest nagroda dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów w rankingu: darmowy 7-dniowy maraton przedegzaminacyjny o wartości 700zł. A i co najważniejsze, darmowy maraton otrzymają też wszyscy, którzy w każdym miesiącu oddadzą komplet skończonych prac😊 O nagrodę mogę ubiegać się tylko osoby zapisane od początku roku szkolnego (tj od 5 września 2020 roku).

Program nauczania

Program nauczania został stworzony w oparciu o zagadnienia związane z rysunkiem architektonicznym np. perspektywa powietrzna, walor, światłocień, rozpiętość tonalna, odbicie w wodzie, odbicie lustrzane, przenikanie, wykreślanie cienia. Uczymy odwzorowywania rzeczywistości (na przykładzie martwej natury) i logicznego podejścia do projektowania budynków. Zapoznajemy z najważniejszymi terminami architektonicznymi np. fasada, kalenica, wykusz, ryzalit, kolumna, pierzeja, lukarna (oczywiście pokazujemy też jak dany element narysować). Pokazujemy jak zaprojektować budynki w konkretnych stylach architektonicznych z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla danych nurtów. W programie kursu m.in.:
 • studium martwej natury
 • studium drzew
 • zadania sprawdzające kreatywność
 • rysunek z wyobraźni
 • kompozycje z brył
 • przydatne konstrukcje z geometrii wykreślnej
 • rysunek w plenerze
 • zapoznanie się z 2 technikami kryjącymi (ołówek, kredki)
 • symulacje egzaminów wstępnych

Małe udogodnienia

Cena obejmuje również materiały pomocnicze, które ułatwiają wykonanie pracy domowej i stanowią podsumowanie zdobytej na zajęciach wiedzy. Przygotowana jest również biblioteka z inspiracjami i kącik kuchenny z możliwością przygotowania kawy i herbaty.

System mobilizacyjny

Dążymy do tego, aby każdy uczestnik kursu opanował wszystkie opracowane przez nas zagadnienia i zmierzył się z wyznaczonymi tematami rysunkowymi.
W programie oprócz prac wykonywanych na zajęciach są również zadania domowe, które weryfikują poziom ucznia i pozwalają na kreatywne wykorzystanie nabytych umiejętności.

Zasada jest prosta - w każdym miesiącu uczestnik kursu spośród wszystkich prac wybiera 5 najlepszych i w pełni skończone rysunki oddaje do rankingu.
Harmonogram:

> Pierwszy tydzień każdego kolejnego miesiąca- oddanie 5 skończonych prac.

> Drugi tydzień każdego kolejnego miesiąca- przegląd prac (przykładowo przy 10 osobach w rankingu wychodzi 50 prac do wglądu, świetna możliwość przeanalizowania efektów pracy wszystkich kursantów). Zostanie ogłoszona punktacja za poszczególne prace (za każdą pracę można zdobyć maksymalnie 50 pkt -ów) i oczywiście każda osoba otrzyma komplet uwag w postaci konstruktywnej krytyki:)

Przewidziana jest nagroda dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów w rankingu: darmowy 10-dniowy maraton przedegzaminacyjny o wartości 700zł. Darmowy maraton otrzymają też wszyscy, którzy w każdym miesiącu oddadzą komplet skończonych prac😊

Tabelki z punktacją są do wglądu w teczce z kartami uczniów. Jeśli ktoś nie da rady rady przynieść jakieś pracy to dostanie za nią zero, ale nie zwalnia to z obowiązku doniesienia zaległej pracy w kolejnym tygodniu (praca zostanie oceniona, ale punkty już nie będą wliczać się do rankingu). Zabawa w zbieranie punktów jest sprawdzonym systemem mobilizacyjnym:) Ale bez obaw, nowicjuszy nie rzucamy na głęboką wodę i udział w rankingu biorą tylko osoby, które oswoiły się z rysowaniem martwej natury i przyswoiły niezbędne podstawy z rysowania z wyobraźni.

Lista materiałów

Na pierwsze zajęcia należy zabrać wszystkie wymienione materiały oprócz teczki ofertowej, kredek i deski (w pracowni udostępniane są deski, ale własna jest potrzebna do realizacji zadań domowych, a kredki przydadzą się po opanowaniu pierwszej techniki, czyli ołówka).
 • Pudełko ołówków 2B i 4B (najlepiej Renesans, Faber- Castell, albo KOH-I-NOOR)
 • Temperówka do ołówka z pojemnikiem
 • Przedłużacz do ołówka
 • Gumka chlebówka (Faber-Castell)
 • Gumka zwykła, biała (Factis-softer, Pentel albo Staedtler)
 • Gumka w ołówku
 • Klipy- 4 szt.
 • Blok rysunkowy formatu A3
 • Zestaw kredek akwarelowych np. Mondeluz KOH-I-NOOR, albo kredki ołówkowe Faber Castle Polychromos (minimum 12 kolorów)
 • Deska 50x70 cm gładka (na przykład z płyty MDF grubość 4-6 mm, można zakupić w sklepie plastycznym bądź w Castoramie)
 • Teczka ofertowa (do porządkowania materiałów otrzymywanych na zajęciach i kolekcjonowania własnych inspiracji)
 • Teczka na prace formatu A3