Rysunek Architektoniczny Wrocław

Kurs ten przeznaczony jest dla osób, które zamierzają przystąpić do egzaminów z rysunku do klasy architektonicznej w III LO we Wrocławiu. Program obejmuje wszystkie zagadnienia niezbędne do odpowiedniego przygotowania się do testu z predyspozycji do zawodu architekta. Podczas zajęć wykonywane będą także symulacje przykładowych egzaminów co umożliwi kursantom zaznajomienie się z potencjalnymi zadaniami kwalifikacyjnymi

KURS KLASA ARCHITEKTONICZNA

Oferowany przez nas kurs rysunku architektonicznego we Wrocławiu, prowadzony jest przez Architekta z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu rysunku. Rozpoczęcie kursu relatywnie wcześnie z pewnością będzie działać na korzyść kursanta, lecz systematyczna i solidna praca pozwoli odpowiednio przygotować się również tym, którzy kurs zaczęli nieco później. Kurs jest swoistym wprowadzeniem do zajęć z rysunku architektonicznego, przygotowujących później na studia. Program zajęć obejmuje zapoznanie się z odpowiednimi technikami rysowania i ze wszystkimi zagadnieniami, które pomogą w przygotowaniu do egzaminu do Klasy Architektonicznej.

Program nauczania

Program nauczania został stworzony w oparciu o zagadnienia związane z rysunkiem architektonicznym np. perspektywa powietrzna, walor, światłocień, rozpiętość tonalna, odbicie w wodzie, odbicie lustrzane, przenikanie, wykreślanie cienia. Uczymy odwzorowywania rzeczywistości (na przykładzie martwej natury) i logicznego podejścia do projektowania budynków. Zapoznajemy z najważniejszymi terminami architektonicznymi np. fasada, kalenica, wykusz, ryzalit, kolumna, pierzeja, lukarna (oczywiście pokazujemy też jak dany element narysować). Pokazujemy jak zaprojektować budynki w konkretnych stylach architektonicznych z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla danych nurtów. W programie kursu m.in.:
 • studium martwej natury
 • studium drzew
 • zadania sprawdzające kreatywność
 • rysunek z wyobraźni
 • kompozycje z brył
 • przydatne konstrukcje z geometrii wykreślnej
 • rysunek w plenerze
 • zapoznanie się z 2 technikami kryjącymi (ołówek, kredki)
 • symulacje egzaminów wstępnych

Małe udogodnienia

Cena obejmuje również materiały pomocnicze, które ułatwiają wykonanie pracy domowej i stanowią podsumowanie zdobytej na zajęciach wiedzy. Przygotowana jest również biblioteka z inspiracjami i kącik kuchenny z możliwością przygotowania kawy i herbaty.

System mobilizacyjny

Dążymy do tego, aby każdy uczestnik kursu opanował wszystkie opracowane przez nas zagadnienia i zmierzył się z wyznaczonymi tematami rysunkowymi.
W programie oprócz prac wykonywanych na zajęciach są również zadania domowe, które weryfikują poziom ucznia i pozwalają na kreatywne wykorzystanie nabytych umiejętności.

Zasada jest prosta - w każdym miesiącu uczestnik kursu wybiera 5 skończonych prac na formacie A3:
 • Praca egzaminacyjna z martwej natury - 1,5h (temat realizowany na zajęciach, do narysowania zawsze jest krzesło, jego rzut z góry i widok z boku)
 • Praca egzaminacyjna z wyobraźni - 1,5h (temat realizowany na zajęciach na podstawie zadania z treścią, technika: ołówek)
 • Praca egzaminacyjna z wyobraźni - 1,5h (temat realizowany na zajęciach na podstawie zadania z treścią, technika: kredki)
 • Praca z wyobraźni - czas nieokreślony
 • Praca z wyobraźni - czas nieokreślony
Harmonogram:

> Pierwszy tydzień każdego kolejnego miesiąca- oddanie 5 skończonych prac.

> Drugi tydzień każdego kolejnego miesiąca- przegląd prac (przykładowo przy 10 osobach w rankingu wychodzi 50 prac do wglądu, świetna możliwość przeanalizowania efektów pracy wszystkich kursantów). Zostanie ogłoszona punktacja za poszczególne prace (za każdą pracę można zdobyć maksymalnie 50 pkt -ów), podamy sumę punktów za dwie pierwsze prace (egzamin) i średnią ze wszystkich i oczywiście każda osoba otrzyma komplet uwag w postaci konstruktywnej krytyki:)

Przewidziana jest nagroda dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów w rankingu: darmowy 10-dniowy maraton przedegzaminacyjny o wartości 700zł. A i co najważniejsze, darmowy maraton otrzymają też wszyscy, którzy w każdym miesiącu oddadzą komplet skończonych prac😊

Tabelki z punktacją są do wglądu w teczce z kartami uczniów. Jeśli ktoś nie da rady rady przynieść jakieś pracy to dostanie za nią zero, ale nie zwalnia to z obowiązku doniesienia zaległej pracy w kolejnym tygodniu (praca zostanie oceniona, ale punkty już nie będą wliczać się do rankingu). Zabawa w zbieranie punktów jest sprawdzonym systemem mobilizacyjnym:) Ale bez obaw, nowicjuszy nie rzucamy na głęboką wodę i udział w rankingu biorą tylko osoby, które oswoiły się z rysowaniem martwej natury i przyswoiły niezbędne podstawy z rysowania z wyobraźni. Przykładowy fragment tabelki z rankingiem:
OsobaPunktacjaEgzamin/miejsce w rankinguŚrednia/miejsce w rankingu
Igor Dutczak1. 3050/524/6
2. 20
3. 10
4. 45
5. 25

Lista materiałów

Na pierwsze zajęcia należy zabrać wszystkie wymienione materiały oprócz teczki ofertowej, kredek i deski (w pracowni udostępniane są deski, ale własna jest potrzebna do realizacji zadań domowych).
 • Pudełko ołówków 2B i 4B (najlepiej Renesans, Faber- Castell, albo KOH-I-NOOR)
 • Temperówka do ołówka z pojemnikiem
 • Przedłużacz do ołówka
 • Gumka chlebówka (KOH-I-NOOR albo Faber-Castell)
 • Gumka zwykła, biała (Factis-softer, Pentel albo Staedtler)
 • Klipy- 4 szt.
 • Blok rysunkowy formatu A3
 • Zestaw kredek akwarelowych Mondeluz KOH-I-NOOR, minimum 12 kolorów
 • Deska 50x70 cm gładka (na przykład z płyty MDF grubość 4-6 mm, można zakupić w sklepie plastycznym bądź w Castoramie)
 • Teczka ofertowa (do porządkowania materiałów otrzymywanych na zajęciach i kolekcjonowania własnych inpiracji)
 • Teczka na prace formatu A3