Liceum Plastyczne Wrocław - nauka rysunku

Kurs ten jest przeznaczony dla osób planujących przystąpienie do egzaminów organizowanych przez Liceum Plastyczne we Wrocławiu oraz innych miastach. W ramach zajęć kandydat przyswaja program mający na celu rozwinięcie umiejętności obserwacji martwej natury, prawidłowe rysowanie studium postaci, tworzenie kompozycji płaskich i przestrzennych (papieroplastyka). Uczestnik zajęć zapoznaje się z podstawowymi środkami wyrazu plastycznego, uczy się rozwiązywania problemów kompozycyjnych, wykorzystuje wiedzę z teorii barw i świadomie stosuje światłocień i walor.

KURS RYSUNKU WROCŁAW - LICEUM PLASTYCZNE

Jeżeli w przyszłości myślisz o studiowaniu na uczelni wyższej na jakimkolwiek kierunku artystycznym to nauka w Liceum Plastycznym jest trafionym pomysłem. Również u nas możesz przygotować się pod kątem rekrutacji na studia - na zajęciach takich jak kurs rysunku i malarstwa ASP.  Martwisz się o to, że nie jesteś wystarczająco zdolny by przyjść na nasz kurs? Nic bardziej mylnego! Każda osoba uczestnicząca w prowadzonych przez nas zajęciach otrzymuje indywidualny program nauczania. Zdecydowana większość osób, które się do nas zapisują zaczyna przygodę z rysunkiem i malarstwem od zera. Każda osoba zapisuje się do wybranej grupy, ale grafik jest elastyczny - zajęcia można odrabiać w innym terminie w tym samym tygodniu, bądź w kolejnym.

Jeżeli interesujesz się także innymi technikami m.in. rysunkiem architektonicznym to  zapraszamy na kurs Architektury  prowadzony przez Architekta z wieloletnim doświadczeniem, absolwentkę Politechniki Wrocławskiej.

Program nauczania

Program nauczania został stworzony w oparciu o wymagania egzaminacyjne stawiane kandydatom do Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnością postrzegania rzeczywistości i przelewania zarejestrowanych obrazów na papier przy pomocy dwóch technik: ołówka i akwareli. Pokażemy jak przy użyciu rozmaitych środków uzyskiwać pożądane efekty. Nasz program nauczania porusza m.in. takie zagadnienia jak:
 • kompozycja (,,węzeł”, złoty podział itp.)
 • odmierzanie i analiza zależności
 • konstrukcja, faktura
 • elementy przestrzeni
 • płaszczyzny, modelunek
 • walor, światłocień, kolorystyka
 • teoria barw
 • kolory odbite
 • cień własny i cień rzucony
 • perspektywa jedno i wielozbiegowa
 • rysunek z wyobraźni
 • studium postaci
 • studium martwej natury
 • nauka dwóch technik: ołówek, akwarela

Małe udogodnienia

Cena obejmuje również materiały pomocnicze, które ułatwiają wykonanie pracy domowej i stanowią podsumowanie zdobytej na zajęciach wiedzy. Przygotowana jest również biblioteka z inspiracjami i kącik kuchenny z możliwością przygotowania kawy i herbaty.

System mobilizacyjny

Dążymy do tego, aby każdy uczestnik kursu opanował wszystkie opracowane przez nas zagadnienia i zmierzył się z wyznaczonymi tematami rysunkowymi
i malarskimi. W programie oprócz prac wykonywanych na zajęciach są również zadania domowe, które weryfikują poziom ucznia i pozwalają na kreatywne wykorzystanie nabytych umiejętności.

Zasada jest prosta - w każdym miesiącu uczestnik kursu wybiera 5 skończonych prac na formacie A3:
 • Praca egzaminacyjna z martwej natury - 45 minut (temat realizowany na zajęciach)
 • Praca egzaminacyjna z postaci - 45 minut (temat realizowany na zajęciach)
 • Praca egzaminacyjna specjalna - temat stanowiący swego rodzaju odskocznię od martwej natury i postaci:) Z wykorzystaniem technik używanych w akwareli, czy też w rysunku można zrealizować np. studium zwierząt, roślin, bądź zahaczyć o komiks, czy też concept art. Czas pracy również nie jest ograniczony czasowo.
 • Praca z martwej natury- czas nieokreślony (niektóre prace ze względu na duży stopień trudności realizuje się nawet 6h, więc istotniejsze od zamknięcia się w danym przedziale czasowym jest nauka nowych rozwiązań i sprawdzenie różnych możliwości graficznych itp.)
 • Praca z postaci - czas nieokreślony
Harmonogram:

> Pierwszy tydzień każdego kolejnego miesiąca- oddanie 5 skończonych prac.

> Drugi tydzień każdego kolejnego miesiąca- przegląd prac (przykładowo przy 10 osobach w rankingu wychodzi 50 prac do wglądu, świetna możliwość przeanalizowania efektów pracy wszystkich kursantów). Zostanie ogłoszona punktacja za poszczególne prace (za każdą pracę można zdobyć maksymalnie 50 pkt-ów), podamy sumę punktów za dwie pierwsze prace (egzamin) i średnią ze wszystkich i oczywiście każda osoba otrzyma komplet uwag w postaci konstruktywnej krytyki:)

Przewidziana jest nagroda dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów w rankingu: darmowy 10-dniowy maraton przedegzaminacyjny o wartości 700zł. A i co najważniejsze, darmowy maraton otrzymają też wszyscy, którzy w każdym miesiącu oddadzą komplet skończonych prac😊

Tabelki z punktacją są do wglądu w teczce z kartami uczniów. Jeśli ktoś nie da rady rady przynieść jakieś pracy to dostanie za nią zero, ale nie zwalnia to z obowiązku doniesienia zaległej pracy w kolejnym tygodniu (praca zostanie oceniona, ale punkty już nie będą wliczać się do rankingu). Zabawa w zbieranie punktów jest sprawdzonym systemem mobilizacyjnym:) Ale bez obaw, nowicjuszy nie rzucamy na głęboką wodę i udział w rankingu biorą tylko osoby, które oswoiły się z malowaniem martwej natury i przyswoiły niezbędne podstawy z rysowania postaci. Przykładowy fragment tabelki z rankingiem:
OsobaPunktacjaEgzamin/miejsce w rankinguŚrednia/miejsce w rankingu
Igor Dutczak1. 3050/525/5
2. 20
3. 10
4. 45
5. 25

Lista materiałów

Na pierwsze zajęcia należy zabrać materiały na rysunek. Przybory na malarstwo przynosi się dopiero gdy poprosi o to prowadząca.

Lista na rysunek:
 • Ołówki HB, 2B, 4B, 6B, 8B (najlepiej Renesans, Faber- Castell, albo KOH-I-NOOR)
 • Temperówka do ołówka z pojemnikiem
 • Przedłużacz do ołówka
 • Gumka chlebówka (KOH-I-NOOR albo Faber-Castell)
 • Gumka zwykła, biała (Factis-softer, Pentel albo Staedtler)
 • Klipy- 4 szt.
 • Blok rysunkowy formatu A3
 • Deska 50x70 cm bądź trochę większa od A3, gładka (na przykład z płyty MDF grubość 4-6 mm) na zajęcia nie trzeba jej przynosić, udostępniam własną, ale jest konieczna jako podkładka do prac wykonywanych w domu
 • Teczka ofertowa (do porządkowania materiałów otrzymywanych na zajęciach i kolekcjonowania własnych inpiracji)
 • Teczka do przechowywania prac formatu A3
 • Szkicownik formatu A4 bądź A5
Lista na malarstwo (akwarela):
 • Papier akwarelowy gramatura 250g np. 2 bloki z Canson
 • Akwarelki firmy Karmański, albo Petersburg w kostkach (ewentualnie akwarelki w tubkach firmy Talens): niebieskie odcienie (kobalt, cyjan, błękit pruski/paryski, ultramaryna), żółte (żółć kadmowa, żółć cytrynowa), czerwone (cynober, karmin, magenta), brązy (ugier, ochra, siena)
 • biały płaski pędzel 30 Kozłowski 2417 Toray
 • okrąglak 6, 10mm kolibri
 • pędzel około 2/3 mm do malowania szczegółów, może być z włosia syntetycznego
 • pędzel okrąglak rozmiar 10
 • Taśma malarska uniwersalna, szerokość około 2cm
 • Mały, biały talerz bądź paleta ceramiczna (nie kupować żadnych plastikowych, czy drewnianych palet malarskich)