Liceum Plastyczne Wrocław - nauka rysunku

Kurs ten jest przeznaczony dla osób planujących przystąpienie do egzaminów organizowanych przez Liceum Plastyczne we Wrocławiu oraz innych miastach. W ramach zajęć kandydat przyswaja program mający na celu rozwinięcie umiejętności obserwacji martwej natury, prawidłowe rysowanie studium postaci, tworzenie kompozycji płaskich i przestrzennych (papieroplastyka). Uczestnik zajęć zapoznaje się z podstawowymi środkami wyrazu plastycznego, uczy się rozwiązywania problemów kompozycyjnych, wykorzystuje wiedzę z teorii barw i świadomie stosuje światłocień i walor.

KURS RYSUNKU WROCŁAW - LICEUM PLASTYCZNE

Jeżeli w przyszłości myślisz o studiowaniu na uczelni wyższej na jakimkolwiek kierunku artystycznym to nauka w Liceum Plastycznym jest trafionym pomysłem. Również u nas możesz przygotować się pod kątem rekrutacji na studia - na zajęciach takich jak kurs rysunku i malarstwa ASP.  Martwisz się o to, że nie jesteś wystarczająco zdolny by przyjść na nasz kurs? Nic bardziej mylnego! Każda osoba uczestnicząca w prowadzonych przez nas zajęciach otrzymuje indywidualny program nauczania. Zdecydowana większość osób zaczyna przygodę z rysunkiem i malarstwem od zera. Każda osoba zapisuje się do wybranej grupy, ale grafik jest elastyczny - zajęcia można odrabiać w innym terminie w tym samym tygodniu, bądź w kolejnym.

Jeżeli interesujesz się także innymi technikami m.in. rysunkiem architektonicznym to  zapraszamy na kurs Architektury  prowadzony przez architekta z wieloletnim doświadczeniem, absolwentkę Politechniki Wrocławskiej.

Dlaczego warto wybrać nasz kurs?

1. Kurs prowadzony jest przez właścicielkę szkoły z 11-letnim doświadczeniem w nauczaniu

2. Niezależnie od momentu zgłoszenia się każdy uczestnik kursu otrzymuje indywidualny program nauczania. Co oznacza w praktyce, że każdy w swoim tempie przerabia program przygotowany stricte pod egzamin, nie ma zbędnych tematów.

3. Miesięczny koszt zajęć to 300zł (obowiązkowe 1 zajęcia w tygodniu trwające 4h), niezależnie od tego czy w danym miesiącu zajęcia w konkretnej grupie odbędą się 4 czy 5 razy.

4. Dogodna lokalizacja- 5 minut tramwajem od dworca głównego (20 minut pieszo).

5. Przewidziana jest nagroda dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów w rankingu: darmowy 7-dniowy maraton przedegzaminacyjny o wartości 700zł. A i co najważniejsze, darmowy maraton otrzymają też wszyscy, którzy w każdym miesiącu oddadzą komplet skończonych prac😊 O nagrodę mogą ubiegać się tylko osoby zapisane od początku roku szkolnego (tj od 5 września 2020 roku). Można zapisać się później, ale konieczne jest wówczas odrobienie zajęć.

6. Piękna, nowoczesna pracownia w artystycznym lofcie.

7. Sympatyczna atmosfera, u nas wszyscy się znają i mówimy sobie po imieniu:)

Program nauczania

Program nauczania został stworzony w oparciu o wymagania egzaminacyjne stawiane kandydatom do Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnością postrzegania rzeczywistości i przelewania zarejestrowanych obrazów na papier przy pomocy dwóch technik: ołówka i wybranej techniki malarskiej np. akwareli, albo akrylu. Pokażemy jak przy użyciu rozmaitych środków uzyskiwać pożądane efekty. Nasz program nauczania porusza m.in. takie zagadnienia jak:
 • kompozycja (,,węzeł”, złoty podział itp.)
 • odmierzanie i analiza zależności
 • konstrukcja, faktura
 • elementy przestrzeni
 • płaszczyzny, modelunek
 • walor, światłocień, kolorystyka
 • teoria barw
 • kolory odbite
 • cień własny i cień rzucony
 • perspektywa jedno i wielozbiegowa
 • rysunek z wyobraźni
 • studium postaci
 • studium martwej natury
 • nauka dwóch technik: ołówek, akwarela

Małe udogodnienia

Cena obejmuje również materiały pomocnicze, które ułatwiają wykonanie pracy domowej i stanowią podsumowanie zdobytej na zajęciach wiedzy. Przygotowana jest również biblioteka z inspiracjami i kącik kuchenny z możliwością przygotowania kawy i herbaty.

System mobilizacyjny

Dążymy do tego, aby każdy uczestnik kursu opanował wszystkie opracowane przez nas zagadnienia i zmierzył się z wyznaczonymi tematami rysunkowymi.
W programie oprócz prac wykonywanych na zajęciach są również zadania domowe, które weryfikują poziom ucznia i pozwalają na kreatywne wykorzystanie nabytych umiejętności.

Zasada jest prosta - w każdym miesiącu uczestnik kursu spośród wszystkich prac wybiera 5 najlepszych i w pełni skończone rysunki oddaje do rankingu.
Harmonogram:

> Pierwszy tydzień każdego kolejnego miesiąca- oddanie 5 skończonych prac.

> Drugi tydzień każdego kolejnego miesiąca- przegląd prac (przykładowo przy 10 osobach w rankingu wychodzi 50 prac do wglądu, świetna możliwość przeanalizowania efektów pracy wszystkich kursantów). Zostanie ogłoszona punktacja za poszczególne prace (za każdą pracę można zdobyć maksymalnie 50 pkt -ów) i oczywiście każda osoba otrzyma komplet uwag w postaci konstruktywnej krytyki:)

Przewidziana jest nagroda dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów w rankingu: darmowy 7-dniowy maraton przedegzaminacyjny o wartości 700zł. Darmowy maraton otrzymają też wszyscy, którzy w każdym miesiącu oddadzą komplet skończonych prac😊

Tabelki z punktacją są do wglądu w teczce z kartami uczniów. Jeśli ktoś nie da rady rady przynieść jakieś pracy to dostanie za nią zero, ale nie zwalnia to z obowiązku doniesienia zaległej pracy w kolejnym tygodniu (praca zostanie oceniona, ale punkty już nie będą wliczać się do rankingu). Zabawa w zbieranie punktów jest sprawdzonym systemem mobilizacyjnym:) Ale bez obaw, nowicjuszy nie rzucamy na głęboką wodę i udział w rankingu biorą tylko osoby, które oswoiły się z rysowaniem martwej natury i przyswoiły niezbędne podstawy z rysowania z wyobraźni.

Lista materiałów

Na pierwsze zajęcia należy zabrać materiały na rysunek. Przybory na malarstwo przynosi się dopiero gdy poprosi o to prowadząca.

Lista na rysunek:
 • Ołówki HB, 2B, 4B, 6B, 8B (najlepiej Renesans, Faber- Castell, albo KOH-I-NOOR)
 • Temperówka do ołówka z pojemnikiem
 • Przedłużacz do ołówka
 • Gumka chlebówka (KOH-I-NOOR albo Faber-Castell)
 • Gumka zwykła, biała (Factis-softer, Pentel albo Staedtler)
 • Klipy- 4 szt.
 • Blok rysunkowy formatu A3
 • Deska 50x70 cm bądź trochę większa od A3, gładka (na przykład z płyty MDF grubość 4-6 mm) na zajęcia nie trzeba jej przynosić, udostępniam własną, ale jest konieczna jako podkładka do prac wykonywanych w domu
 • Teczka ofertowa (do porządkowania materiałów otrzymywanych na zajęciach i kolekcjonowania własnych inpiracji)
 • Teczka do przechowywania prac formatu A3
 • Szkicownik formatu A4 bądź A5
Lista na malarstwo (akwarela):
 • Papier akwarelowy gramatura 250g np. 2 bloki z Canson
 • Akwarelki firmy Karmański, albo Petersburg w kostkach (ewentualnie akwarelki w tubkach firmy Talens): niebieskie odcienie (kobalt, cyjan, błękit pruski/paryski, ultramaryna), żółte (żółć kadmowa, żółć cytrynowa), czerwone (cynober, karmin, magenta), brązy (ugier, ochra, siena)
 • biały płaski pędzel 30 Kozłowski 2417 Toray
 • okrąglak 6, 10mm kolibri
 • pędzel około 2/3 mm do malowania szczegółów, może być z włosia syntetycznego
 • pędzel okrąglak rozmiar 10
 • Taśma malarska uniwersalna, szerokość około 2cm
 • Mały, biały talerz bądź paleta ceramiczna (nie kupować żadnych plastikowych, czy drewnianych palet malarskich)